בקרו באתר

נעמי אסיא ושות'
משרד עורכי דין, עורכי פטנטים ונוטריונים

טל.: 03-6444808

office@computer-law.co.il

 

Naomi Assia & Co.
Law Offices, Patent Attorneys and Notaries

Tel: 972-3-6444808

office@computer-law.co.il

 

 

אנו מזמינים אתכם לקרוא

 

חוק העיצובים ,התשע"ז-2017 IN , דיני המדגמים OUT

רפורמה מרחיקה לכת , הגנה מכח החוק על עיצובים לא רשומים

 

ב – 07.8.2017 פורסם חוק העיצובים החדש והוא בהחלט צפוי לחולל רפורמה של ממש בתחום העיצובים ("המדגמים" לשעבר). הגנה על העיצוב הינה אחת מזכויות הקניין הרוחני והיא כמובן נלווית לזכויות יוצרים, פטנטים וסימני מסחר. היא מגנה מהעתקות על המרכיבים האסטתיים של המוצר להבדיל מהמרכיבים הפונקציונאליים של המוצר.

 

מעתה החוק יאפשר גם הגנה לעיצובים אשר לא נרשמו בפנקס העיצובים. חידוש זה בהחלט יכול להועיל למעצבי מוצרים המבוססים על "טרנדים", שנוטים להתחלף במהירות ובאופן עונתי שיודעים שעד שיבוצע הרישום הוא כבר לא יהיה רלוונטי. ומאפשר להם ליהנות מהגנה נגד העתקות ללא צורך ברישום של העיצוב למשך תקופה של שלוש שנים ממועד פרסום העיצוב הלא רשום.

כך, יאפשר החוק הגנה מפני העתקות והפרות של מוצרים עונתיים לרוב כגון:בגדים ותכשיטים , משקפיים , ביגוד והנעלה  גם אם לא נרשמו.

 

בהחלט המחוקק הולך צעד קדימה לטובת המעצבים אשר אין במוצרם הצדקה כלכלית ברישום,  מצד שני בהחלט עלול להיווצר בלבול רב בעקבות כך שהחוק אינו דורש רישום פורמאלי אלא ניתן להסתפק בפרסום בציבור על מנת ליהנות מהגנת החוק כך שכל הפרה של עיצוב (מדגם-לשעבר) עלולה לגרור תביעות ענק.

זהו בהחלט שינוי דרמטי , מכיוון שבדומה ליצירות המוגנות לפי חוק זכויות יוצרים, כל עוד לא התברר אחרת יש להתייחס לכל עיצוב של מוצר כעל עיצוב מוגן.

 

זכות העיצוב ('מדגם' לפי החוק הישן) מגנה מפני העתקה על המראה החזותי של מוצר כדוגמא: מיתאר, צבע, צורה, עיטור, מרקם או החומר שממנו המוצר עשוי.

מטרת החוק הינה התאמת הדין הישראלי להתפתחויות החקיקתיות והטכנולוגיות המשפיעות על דיני העיצובים ועל היכולת של מעצבים ועסקים להגן על פרי יצירתם ולאכוף את זכויותיהם כנגד מפרים. החוק בהחלט מיועד לסייע ולעודד עיצובים חדשניים שיטיבו עם הצרכנים מחד, וידרבנו חדשנות טכנולוגית ורעיונות חדשניים מאידך, עיצובים חדשניים משמשים ככוח בענפים המסחריים ומרחיבים את הפעילות הכלכלית, בארץ ןבשוק הבינלאומי.

 

עיקרי החידושים בחוק העיצובים

  • עיצוב שאינו רשום זכאי לתקופת הגנה של שלוש שנים מיום הפרסום בציבור.

 

  • על אף פרסום של עיצוב לא רשום ,המחוקק מאפשר למעצב  לבצע רישום של העיצוב וזאת יהיה עליו לעשות  בתוך כ -12 חודשים מיום פרסומו בציבור.

 

  • תקופת ההגנה על עיצוב רשום הוארכה  ל-25 שנה לכל היותר.  (במקום 15 שנה לכל היותר כיום). לגבי עיצובים שנרשמו לפי החוק הקודם – ניתן יהיה להגן עליהם עד 18 שנה בסך הכל. כלומר, הם מקבלים הגנה נוספת של 3 שנים.

 

  • מבחני הכשירות עבור הגנת העיצוב: היותו של העיצוב חדש ובעל אופי ייחודי.

 

  • בעלות על העיצוב – הוגדרו כללים ברורים המיועדים לקדם וודאות בעניין בעלות בעיצוב (המעצב, המעסיק, המזמין או במקרה של עיצוב לא רשום – מי שפרסם לראשונה), כמו כן להקל על הליכי בירור הבעלות בו .

 

  • נקבעו הוראות שמאפשרות לישראל להצטרף להסכם האג בעניין רישום בינלאומי של עיצובים. עיצוב רשום הוא למעשה זכות טריטוריאלית, כלומר שתוקפה הוא אך ורק באותן מדינות (או באיחוד מדינות) בהן הזכות רשומה על שם בעל העיצוב. גם הזכות לעיצוב אשר אינו רשום מכוח החוק היא  זכות טריטוריאלית.

ההצטרפות להסכם האג מאפשרת למבקשים ישראליים להגיש בקשות רישום למשרד הבינלאומי עבור עיצובים תעשייתיים. כך יוכל מבקש ישראלי, באמצעות בקשה אחת ויחידה, לבקש את רישומו של העיצוב שלו בכלל המדינות החברות באמנה.

 

  • עבור כל הפרה ביחס לעיצוב (בין אם רשום ובין אם אינו רשום) נקבע פיצוי ללא הוכחת נזק, עד לגובה של 100,000 ₪ (לפי שיקול דעת בית המשפט). זאת, מאחר שהמחוקק מעוניין להקל על המעצבים באופן אשר לא ידרוש מהם להוכיח את גובה הנזק שנגרם בפועל מעצם ההעתקה, עקב קושי מובנה לאמוד את הנזק שהוסב להם או את חסרון הכיס שנגרם להם בעקבות העתקת העיצוב.

 

  • ביטול ומחיקת עיצוב רשום – הרחבת סמכויות הרשם לבטל, למחוק ולתקן עיצוב רשום

ובכך לשמור על עקרונות הוודאות והפומביות וכן על עקרון נחלת הכלל, ולאפשר לציבור להיות מודע לעיצובים המוגנים ולאילו אשר אינם מוגנים.

 

לסיכום :    

המחוקק מעניק לבעל עיצוב את האפשרות לפרסם את עיצובו ללא חשש שזה יהפוך לנחלת הכלל ומבלי לאבד את הזכות לרשום את העיצוב ובכך ליהנות מהגנה מלאה שמקנה חוק העיצובים. בצורה זו חוק העיצובים מאפשר לבעל העיצוב לכלכל את צעדיו כלכלית ומסחרית ולהחליט אם להשקיע זמן וכסף ברישום העיצוב לאור תגובת השוק.  

התפתחות נוספת וחשובה לא פחות שמציג החוק החדש היא כמובן משטר הפיצויים הסטטוטוריים.

 

 

 

 

הזדמנות נהדרת לאחל לכולם שנה טובה וגמר חתימה טובה!

 

 
  חפשו אותנו גם בפייסבוק ובלינקדין  
 

 

 

 

באתר האינטרנט שלנו ניתן למצוא לא רק מידע על המשרד והצוות, אלא גם שפע של תכנים בתחומי העיסוק של המשרד.

ועכשיו ניתן למצוא אותנו גם בפייסבוק  וגם בלינקדין  .

אנחנו מפרסמים שם באופן שוטף כתבות, חדשות וכו'. כדאי להכנס, להצטרף ולהשאר מעודכנים.

 

 

     

להסרה לצמיתות מרשימת התפוצה לחץ כאן

If you wish to unsubscribe from our mailing list please click here